„– Az ön számára milyen következményei voltak ennek a fordulatnak?
– Az egyik legnépszerűbb író vagyok Magyarországon, a könyveim a legolvasottabbak közé tartoznak. És mégsem jutottam szóhoz az elmúlt években sem a közmédiában, sem azokon a magáncsatornákon, amik Orbán-közeli vállalkozásokhoz tartoznak. A testvérem, Péterfy Bori, énekesnő. Nem léphet fel olyan fesztiválokon, ahol állami pénzek is mozognak. Általánosságban nem juthatnak pénzhez az ellenzéki művészek. Az ügyészséget és a pénzügyi szerveket politikai fegyverként használják. Magyarország ma olyan pártállam, mint a kommunizmus idején. Aki Orbán ellen van, azt ugyan nem üldözik el és nem zárják börtönbe. De nem élhet jobban. Százezrek vándoroltak ki emiatt.
– Ön a Perugia tartománybeli Todiban él. Miért éppen Olaszország?
– Mindig is szerettem volna egy pár évig Olaszországban élni. Azon a környéken megfizethető a lakhatás és az élet. És az is sokat számít, hogy Szerb Antal Utas és holdvilága, a 20. századi magyar irodalom egyik legfontosabb munkája is Umbriában játszódik. Erre építve egy turisztikai vállalkozással magyar csoportokat fogadunk itt.
– Arra számít, hogy a választás után újabb kivándorlási hullám indul el, vagy aki tudott, az már elment külföldre?
– Újabb emberek fogják elhagyni Magyarországot. Csak az elmúlt napokban tucatjával kerestek meg, hogy tudok-e segíteni a munka- vagy lakáskeresésben Olaszországban.
– Akik otthon maradtak: az ellenzék csak olyan városokban ért el többséget, mint Pécs, Szeged és Budapest. Hogyan találkoznak most a városiak és a vidékiek? Kölcsönösen rázzák a fejüket? Egyáltalán nem is találkoznak?
– A Facebook tele van a városi szavazatszámlálók beszámolóival, akik azt írják, hogy vidéken fogatlan, bűzlő emberekkel találkoztak. Senki sem gondolta közülük, hogy Magyarországon élnek ilyen szegény emberek. De vidéken olyan alattvalói viszonyok vannak, amikből egyszerűen nem lehet kijönni. A Fidesz jól ismeri ezeket a vidékeket, és a polgármesterekre, orvosokra, tanárokra és vendéglátósokra épít.